Szkoła Podstawowa UNISPORT i Liceum Sportowe GIMBASKET organizują specjalistyczne zajęcia z ratownictwa wodnego dla dzieci i młodzieży. Przygotowując szkolenie, współpracujemy z Dolnośląskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, które objęło oficjalny patronat nad naszą sekcją ratownictwa wodnego. Podczas lekcji uczniowie doskonalą ratunkowe techniki pływackie, uczą się zasad bezpieczeństwa i poznają codzienne wyzwania w pracy ratownika wodnego.
Co daje uczestnictwo w zajęciach z ratownictwa wodnego?
W trakcie warsztatów z ratownictwa wodnego nasi uczniowie:
- rozwijają zdolności motoryczne: koordynację ruchową, siłę, szybkość i wytrzymałość,
- uczą się samodyscypliny i współpracy,
- doskonalą technikę pływania sportowego,
- poznają pływackie techniki ratownicze.
Podczas zajęć troszczymy się o to, by nasi uczniowie nie tylko zdobywali i doskonalili cenne umiejętności pływackie. Podczas zajęć:
- uczymy zasad bezpieczeństwa, których należy bezwzględnie przestrzegać na obszarach wodnych,
- rozmawiamy o codziennych problemach i wyzwaniach związanych z pracowaniem w ratownictwie wodnym,
- pomagamy ukierunkować karierę i rozwój zawodowy ratownika wodnego.
Certyfikaty i szkolenia
Uczestnictwo w zajęciach z ratownictwa wodnego daje również możliwość uzyskania specjalnej karty pływackiej, odbycia szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zdobycia następujących certyfikatów potwierdzających prawo do wykonywania zawodu:
- operatora AED,
- ratownika wodnego,
- ratownika medycznego,
- sternika motorowodnego,
- sternika jachtowego,
- płetwonurka,
- przewodnika turystyki kajakowej.
Kto może uczestniczyć w zajęciach z ratownictwa wodnego?
W zajęciach mogą wziąć udział uczniowie Szkoły Podstawowej UNISPORT i Liceum Sportowego GIMBASKET. Zapraszamy młodzież i dzieci, które potrafią pływać oraz nie boją się wody. W trakcie szkolenia z ratownictwa wodnego koncentrujemy się na przekazaniu wiedzy z zakresu ratownictwa medycznego, doskonaleniu umiejętności pływackich, a także przygotowaniu uczestników do startu w ogólnopolskich zawodach.
Miejsce zajęć i baza dydaktyczna
Zajęcia z ratownictwa wodnego odbywają się przez cały rok na basenie Wrocławskiego Centrum SPA przy ul. Teatralnej we Wrocławiu. Latem treningi są organizowane również na wodach śródlądowych i na morzu. Uczestnicy szkolenia mogą odbyć staż lub praktyki, towarzysząc drużynom ratowniczym pracującym na pływalniach i w nadmorskich kurortach. W ich trakcie uczniowie poznają techniki udzielania pierwszej pomocy oraz profesjonalne zachowania ratownicze.
Aby zostać zawodowym ratownikiem wodnym uczeń – sportowiec musi mieć ukończone 18 lat oraz ukończyć kurs ratownictwa wodnego i Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP).
Zapewniamy niezbędny sprzęt i pomoce naukowe, które umożliwiają uczniom przygotowanie się do udziału w zawodach oraz szkoleniach z ratownictwa wodnego.
Ile czasu trwają zajęcia z ratownictwa wodnego?
Zajęcia z ratownictwa wodnego są podzielone na trzy bloki:
- pływanie/ratownictwo wodne: 5 x 1h,
- teoria ratownictwa wodnego: 1 x 1h,
- przygotowanie motoryczne: 2 x 1h,
Kim jest ratownik wodny?
Głównym zadaniem ratownika wodnego jest prowadzenie działań ratowniczych, czyli organizowanie i udzielanie pomocy osobom, które miały wypadek albo są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarach wodnych. Ratownicy wodni pracują na kąpieliskach, pływalniach krytych i odkrytych oraz pilnują przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas imprez organizowanych nad wodą.