ratownictwo wodne

Jedna z najważniejszych potrzeb człowieka jest bezpieczeństwo, któremu towarzyszą rozmaite zagrożenia. Zagrożenia powodowane siłami natury i rozwojem cywilizacyjnym są odczuwane indywidualnie przez człowieka i zbiorowo przez grupy społeczne. Często wynikają zagrożenia nadzwyczajne i ryzyko wypadku utonięcia. Ryzyko zaistnienia wypadku występuje podczas pływania, kąpieli lub uprawiania sportu i rekreacji na obszarach wodnych i może ono być większe lub mniejsze.

Od kilku lat Gimnazjum i Liceum Sportowe GIMBASKET szkoli specjalistycznie młodzież  w ratownictwie wodnym

Ratownik Wodny- osoba uprawniona do prowadzenia działań ratowniczych polegających w szczególności na organizowaniu i udzielaniu pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarach wodnych. Ratownik upoważniony jest do pracy na kąpieliskach, pływalniach krytych i odkrytych oraz w czasie imprez na wodach i nad morzem zgodnie z obowiązującymi przepisami.

1. Co daje uczestnictwo w zajęciach sekcji Ratownictwa Wodnego?

 • rozwija zdolności motoryczne w tym koordynację, siłę, szybkość  i wytrzymałość.
 • uczy samodyscypliny, pracy w zespole i współpracy.
 • doskonali  technikę pływania sportowego.
 • poznanie zasad bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych.
 • uczy pływania technik ratowniczych.
 • zaopatruje ucznia w wiedzę praktyczną oraz teoretyczna dotyczącą wszystkich aspektów związanych z ratownictwem wodny.
 • pomaga  ukierunkować  karierę i rozwój zawodowego ratownika wodnego.
 • możliwość uzyskania certyfikatów ze szkoleń: Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, Operatora AED, Specjalnej Karty Pływackiej, Ministerialnego Ratownika Wodnego, Ratownika Medycznego, Sternika   Motorowodnego, Sternika Jachtowego , Płetwonurka, Przewodnika Turystyki Kajakowej.
 • przygotowuje uczniów do startów w zawodach na poszczególnych poziomach zaawansowania, w tym zawodników wybitnie uzdolnionych do startów w Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym.

2. Dla kogo przeznaczone są zajęcia?

Zajęcia skierowane są dla uczniów Gimnazjum i Liceum Sportowego Gimbasket Wrocław, jednocześnie poszukujmy dzieci i młodzieży, która posiada podstawy nauki pływania. Koncentrujemy się na nauce elementów ratownictwa wodnego oraz doskonalenie treningu sportowego w celu startów w zawodach ogólnopolskich.

3. Miejsce zajęć i baza dydaktyczna.

Zajęcia całorocznie odbywają się na basenie XIV Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Toruńskiej we Wrocławiu. W okresie  letnim zajęcia orgaznizowane są, także na wodach śródlądowych oraz morzu. Istnieje możliwość odbycia praktyki lub stażu na basenie, wodach śródlądowych oraz morzu z drużynami ratowniczymi które nawiązują współpracę ze szkołą. Posiadamy niezbędny sprzed do prowadzenia zajęć przygotowawczych do startów w zawodach oraz szkoleniach z zakresu Ratownictwa Wodnego.

4. Wymiar godzinowy zajęć sekcji Ratownictwa Wodnego obejmuje:

 • pływanie/Ratownictwo Wodne: 3x 1,5h (lub więcej).
 • teoria Ratownictwa Wodnego: 1x 1,5h.
 • przygotowanie motoryczne: 2x 1,5h.

zdjęcie dnia

DSCN5371.jpg

kod QR

Kod QR