Blog

Zobacz, jak radzą sobie

nasi uczniowie

scroll

Jak zostać ratownikiem wodnym?

Jak zostać ratownikiem wodnym?

Nie zawsze chodzi im o pracę jako ratownik na kąpielisku – czasem po prostu chcą wiedzieć, jak powinny zachować się w sytuacji, gdy ktoś w pobliżu będzie potrzebował pomocy. Tak naprawdę tego typu szkolenie powinna przejść każda osoba umiejąca pływać, by w razie zagrożenia, mogła działać, nie narażając siebie

Kurs na ratownika wodnego

Aby zostać ratownikiem wodnym, kandydat musi ukończyć specjalny kurs, a także spełnić dodatkowe wymagania. Kurs składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych, a po jego ukończeniu, konieczne jest jeszcze zdanie egzaminu (również podzielonego na część teoretyczną i praktyczną). Dodatkowo ratownik wodny musi spełniać jeszcze kilka wymagań. Jest to m.in. możliwość wylegitymowania się zaświadczeniem o kursie ukończenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, posiadanie patentu żeglarskiego, sternika motorowodnego lub np. instruktora pływania i pełnienie służby, lub zatrudnienie w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego.

Zajęcia dla uczniów

Umiejętności ratownika wodnego mogą zdobywać już nastolatkowie. Dobre szkoły organizują zajęcia z ratownictwa wodnego, które pozwalają ćwiczyć niektóre techniki ratownictwa oraz rozwijają zdolności motoryczne i siłę. Uczniowie poznają na nich zasady bezpieczeństwa nad wodą, mogą też zdobywać certyfikaty potrzebne do późniejszej pracy jako ratownik (np. sternika motorowodnego). Najbardziej zdolni uczniowie podczas tego typu zajęć są przygotowywanie do wzięcia udziału w Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym oraz innych prestiżowych konkursów. Przede wszystkim jednak uczą się odpowiedzialności i samodyscypliny.